Uzman Fizyoterapist/ Manuel Terapist Okan Keleş - Manuelterapi.net 0533 554 3890

[email protected]

2 October 2019
 October 2, 2019
Kategori: Uncategorized

Tabi ki tamamen ağrısız bir yaşam kimse için mümkün değil. Çünkü ağrı vücudumuzun uyarı mekanizmalarından birisidir. Ağrı hissi vücudun o bölgesinde ya da o bölgeyi etkileyen ilişkili başka bir bölgesinde bir problem olduğunu gösterir. Bu bakımdan ağrı aslında bizi koruyan bir uyarı mekanizmasıdır. Fakat bu uyarı mekanizmasına kulak asıp gereken çözümleri de üretmemiz gerekir. Ağrı kronikleşirse (uzun süreli ) tedavisi de zorlaşır. Dolayısıyla ne kadar erken müdehale edilirse çözüm de o kadar kolaylaşır.

Mümkün olduğunca ağrısız ve sağlıklı yaşam için en önemli hususlar kuşkusuz beslenme, fiziksel aktivite , doğru dinlenme, stresle başa çıkma ve yapılan işe göre ergonomik önlemleri almaktır. Özellikle yapılan işe bağlı olarak gelişen kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarında doğru ergonomik yaklaşımlar çok önemlidir. Sürekli kötü postürde sabit kalmak, omurga sağlığını tehdit eden en önemli hususlardandır. Ayrıca vücudu zorlamadan ve kas-iskelet sistemimize aşırı yüklenmeden yapılan egzersizler de sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Beslenme konusu zaten genel sağlık için, dolayısıyla bizim fiziksel sağlığımız için de ana konulardandır.

Doğru duruş, ergonomi , egzersiz ve beslenme gibi konularda mutlaka konunun uzmanına danışmak gerekmektedir. Çünkü bunların hepsi kişiye özel tanımlanmalıdır.

Comments are closed.